Prawo proceduralne i materialne – relacja norm
Prawo procesowe pełni funkcję subsydiarną, służebną i instrumentalną w stosunku do norm prawa materialnego, jest od niego zależne.
Ustawa – Prawo restrukturyzacyjne – podobnie jak ustawa – Prawo upadłościowe – jest aktem prawnym, który zawiera przepisy materialno-prawne, przepisy proceduralne, a w niewielkim zakresie także przepisy ustrojowe. W płaszczyźnie typów norm prawnych jest to zatem heterogeniczny akt prawny. Przepisy proceduralne na obszarze prawa o niewypłacalności są ściśle powiązane z przepisami materialnoprawnymi. Przepisy prawa materialnego o niewypłacalności wymagają bowiem swoistej „obsługi” ze strony przepisów proceduralnych. Cel postępowania restrukturyzacyjnego realizują zarówno przepisy materialno-prawne, jak i przepisy proceduralne.
Pierwszy i drugi stopień
Normy materialno-prawne to normy pierwszego stopnia. Używanie tych norm albo ich bezwarunkowe spełnianie wpływa na rzeczywisty porządek społeczno-gospodarczy w sposób bezpośredni. Normy merytoryczne wyrażają powinność zachowań nienormotwórczych. Co do zasady system prawa opiera się przede wszystkim na normach merytorycznych.
Normy proceduralne to normy prawne drugiego stopnia (meta-normy). Postępowanie zgodnie z normami procedurami ma doniosłość z punktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta